Každoroční dřina, rytí zahrady, se blíží. Tato činnost se nedá obejít ani vynechat. Rytí patří k povinným podzimním zahradním pracím. Živinami vyschlá půda se musí obrátit a připravit na svou regeneraci. Na řadu přichází odpočinutá zemina. Tato technika prohřívá půdu a přispívá k větší úrodě. Vždyť stačí každý den chvíli, samozřejmě záleží na velikosti zahrady. Ženy si zpevní břišní svaly a protáhnou tělo. Rytí není tak náročné jako kopání motykou.
Rytím půdu provzdušníte
Před započetím rytí zbavte půdu dokonale plevele. Jen tak se vyhnete na jaře jeho nadměrnému množení. Rytím půdu zkypříte, provzdušníte a odvodníte. Pracujte po 20 centimetrech, ne po velkých kusech. Hroudy se ani přes zimu nerozloží. Nezapomeňte do země vpravit kvalitní hnojivo, nejlépe domácí hnůj, jednou za pár let vápno. Ne všichni mají na zahradě kvalitní černou půdu. Na mnoha zahradách převládá jílovitá zemina. V tomto případě není doporučeno přepínat síly a zvolit správný ostrý rýč anebo vidle.
Podzimní balet s rýčem v ruce
Jakmile se v říjnu objeví sluníčko a poleví dešťové přeháňky, většina lidí se pouští do rytí. To je ovšem chyba. Pěkné teplé dny k rytí sice evokují, ale je to špatně. Země je příliš nasáklá vodou a lepí se. Ještě tolik nepromrzla a rodí se v ní zárodky škůdců. Teprve až zimní mrazy jsou vhodné pro rytí půdy. Rozmělní hroudy na povrchu a usmrtí zárodky slimáků. Navíc se zmrzlá půda lépe ryje a vytváří pěkný vzhled, nedrolí se.
Kypření půdy
Rytí představuje práci s odpovídajícím nářadím, kdy obracíme půdu na výšku rýče. Kypříme ji, ničíme kořeny plevele a plejeme ho. Půdu promísíme s hnojem anebo zeleným hnojením, které zasejeme asi měsíc před plánovaným rytím. Vyšší rostliny posekáme kosou a zapravíme do půdy. První brázdu hlíny umístíme bokem a vyplníme s ní poslední brázdu záhonu. Po půdě zbytečně nešlapeme.
[hana-code-insert name=’seznam‘ /]