pěstování lékořice

Lékořice nebo celým jménem lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je rostlina, kterou dnes zná nebo pěstuje málokdo. Většinou víme, že je lékořice součástí nejrůznějších cukrovinek (např. pendreku), případně likérů, ale že se jedná o léčivou rostlinu, kterou lze navíc pěstovat i u nás, to už tak rozšířená znalost není. Názevlékořice byl přejat ze staré řečtiny (glukurrhiza) a znamená sladký kořen. Právě v kořenech jsou totiž koncentrovány látky, kvůli kterým byla lékořice ještě v 19 století i u nás hojně pěstována. Přes rozsáhlé možnosti uplatnění v potravinářském ale i farmaceutickém průmyslu se lékořice v ČR již nepěstuje a pomalu se z ní stává zapomenutá rostlina. To je velká škoda, naštěstí však šanci této významné léčivce můžete na zahradě dát i Vy.

Lékořice lysá patří do čeledi bobovitých (Fabaceae). Jedná se o vytrvalou rostlinu, která přezimuje pomocí mohutného kořenového systému. Kořeny mají válcovitý tvar s podélnými rýhami a mohou dosahovat až 100 cm délky a 2 až 5 cm šířky. Kořen lékořice léčí žaludeční vředy, nemoci z nachlazení (např. usnadňuje vykašlávání), podporuje trávení, brání tvorbě zubního kazu, upravuje funkci jater a její žvýkání může dokonce usnadnit odvykání kouření. U žen má estrogenní účinky. Nadzemní část rostliny dosahuje výšky od 30 do 200 cm. Listy jsou složené 10 až 15 cm dlouhé, květy vyrůstají v úžlabních hroznech a mají modrofialovou barvu.

Pomocí výsevu je lékořici možné množit během celého roku. Semena, jejichž prodejem se internetový obchodwww.osiva-semena.cz také zabývá, vyséváme do truhlíků naplněných substrátem, který připravíme smícháním tří dílů pařeništní zeminy, jednoho dílu písku a jednoho dílu ornice. Semena vyséváme do hloubky půl až jednoho centimetru a výsev překryjeme sklem. Při pokojové teplotě trvá klíčení průměrně 4 týdny. Pokudsemena před výsevem na 24 až 48 hodin namočíme do vlažné vody, budou jejich klíčení rychlejší. Během této doby a ani u mladých rostlin by nemělo docházet k vysychání substrátu. Stejně škodlivé jako vysušení substrátu je však i jeho přílišné zamokření. Výsadbu sazenic na venkovní stanoviště provádíme na podzim (v září až říjnu) nebo na jaře (v březnu až dubnu).

Ideální podmínky pro pěstování lékořice poskytují slunečná nebo mírně přistíněná stanoviště s hlubokými půdami lehčího až středního charakteru. Těžké a zamokřené půdy jsou zcela nevhodné. Lékořici hnojíme předzásobně např. chlévským hnojem, při dlouhodobém pěstování vyžaduje doplnit fosfor a draslík. Důležité je také vápnění pozvolna působícím mletým vápencem.

Protože je lékořice vytrvalá rostlina, nesklízíme ji hned, ale obvykle až po třech letech nebo později od zasetí. Sklizeň provádíme nejlépe v průběhu října, kdy kořeny obsahují největší množství účinných látek. Lékořici můžeme sklízet pravidelně zhruba ve tříletých intervalech. Při tom je však třeba sklízet pouze dlouhé postranní kořeny, které opatrně odřežeme od oddenků, aniž došlo k poškození nebo vykopnutí samotné rostliny. Kořeny je po vyjmutí z půdy potřeba omýt, oškrabat a následně usušit při teplotě okolo 30 °C. Dobře usušené kořeny mají výraznou žlutou barvu. Představám konzumentů o lékořici však odpovídá spíše barva černá. Černou barvu však má až lékořicový extrakt, který získáme vařením nadrobno nasekaných kořenů, dokud nezíská potřebnou hustotu a s tím spojené černé zbarvení.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno