Další díl školy ovoce je věnovaný tzv. drobnému ovoci, rybízy a angrešty nezaberou téměř žádné místo, proto mohou být pěstovaný na každé zahrádce. A tak by to mělo i být, protože obsah vitamínů v nich je opravdu vysoký.
O černém rybízu je například známo, že má více vitamínu C než samotné citrony, ale má i nezanedbatelné množství vitamínu P (flavanoidy známé svým antioxidačním působením). Sbírají se nejen plody, ale také listy, které jsou v lidovém léčitelství využívány především k celkovému posílení imunitního systému.
A množství vitamínu i minerálů najdeme i v rybíze červeném, bílém a v angreštu. Co se týče cukru v rybízech je ho kolem 8%, v angreštu 10%, kyselin je u obojího mezi 2-3%. rybíz i angrešt navíc obsahují hodně pektinu, proto se často přidávají jako příměs při výrobě džemů, marmelád z ovoce, které ho má málo.
Červený rybíz je nejkyselejší, jsou z něj skvělé ostřejší marmelády. Bíly rybíz je mnohem sladší, hodí se k výrobě různých cukrářských výrobků a také vín. Víno je chutné také z rybízu černého, z kterého jsou i známe likéry a vitamínové výtažky. Ze všech tří barev a z angreštu lze také vyrábět džemy, marmelády, kompoty, šťávy a sirupy. Lze je i snadno mrazit, ovšem nejlepší jsou čerstvě trhané.
Sklizeň rybízu se určuje podle odrůd, zralý se pozná podle toho, že všechny bobule na hrozínku jsou správně vybarvené. Nikdy ho netrhejte předčasné, protože nedojde. Výhodou červených a bílých odrůd je, že zůstávají na větvičkách i při plné zralosti několik dní a neopadávají. To černý rybíz se musí sklízet hned, protože právě opadávání bobulek je známkou jeho zralosti. Plody sklízejte za sucha.
Sklizeň angreštu je časově velmi odlišná nejen podle odrůd, ale také podle toho, k jakému účelu je ovoce česáno. Zelené hladké plody na kompot se češou zcela nezralé. Různobarevné plody v postupné zralosti, ale ještě ne zcela vyzrále se hodí na výrobu džemů a marmelád a pouze k přímému konzumu se sklízí plně dozrále ovoce (vždy i se stopkou aby šťáva nepotřísnila ostatní plody). Sklizeň je ztížená ostrými trny, které mohou bolestivě zranit, použijte raději rukavice.
Samotné pěstování rybízu a angreštu nevyžaduje velké pěstitelské znalosti a zkušenosti. Rostliny se vysazují s rozestupy 1,5 -2 metry, černý rybíz až 2,5 metru či je můžete pěstovat vedle sebe jako ovocnou stěnu. Možné je pěstovat i stromkové varianty, které ovšem v případě rybízu rychleji stárnou a plodí méně ovoce. Naopak zvolit tento tvar se vyplatí u angreštu – stromky se lépe češou, větve obalené plody se neznehodnocují válením po zemi a navíc nejsou tak často napadány americkým padlím.
Rybíz
Nenáročné keříky můžete pěstovat v nížinách i na horách. jejich bobule jsou učiněnou vitaminovou bombou
Zajímavost: Rybízy pěstované jako keře vydrží až 20 le, varianty na kmínku jen asi polovinu.
Půda: Hluboká, humózní a dostatečně vlhká. Bílé a červené odrůdy mají rády půdy lehce kyselé, černý rybíz zase vápník.
Stanoviště: Všechny tři druhy jsou poměrně nenáročné na podnebí a polohu, dokážou plodit v nížinných oblastech i drsnějších vysokých polohách. Mají rády slunce.
Škůdci a ochrana: Nejčastěji se vyskytují mšice, aplikujte např. Pirimor. Častou chorobou je antraknóza, schnutí a opadávání listů. je třeba bránit se fungicidy.
Zálivka: Zvýšený požadavek na vláhu má pouze černý rybíz
Řez: U černého rybízu odstraňujte všechny zahušťující výhony, aby se do keře dostal dostatek světla. červený a bílý rybíz tvarujte z 8-10 větví, které každoročně asi o pětinu zkraťte, slabé výhony odstraňujte. U stromků tvořte korunku z 6-8 výhonů a zkracujte vhony na 7-9 oček.
Odrůdy:
Angrešt
Pěstuje se jako stromek či keřík, a protože se dá málokdy jeho ovoce koupit, neměl by chybět na žádné zahrádce.
Půda: nesvědčí mu suché půdy a půdy se studenou spodinou, nesnáší kyselou půdní reakci. Jinak zvláštní nároky nemá.
Stanoviště: Jsou mrazuvzdorné, mohou růst i ve vyšších polohách. Jen ne v mrazových kotlinách, hrozí namrznutí květu. Místo má být slunné nebo polostinné.
Škůdci a ochrana: Největším strašákem je americké padlí. ochranou je postřik – před květem a po odkvětu ošetřete fungicidem, napadené větvičky stříhejte a palte.
Zálivka: Koření mělce, takže sucho nesnáší. V parních dnech zalévejte.
Řez: U stromku i keříku vytvářejte korunku ze 6-7 větví. na jaře je zkracujte o třetinu, ostatní výhony zkracujte na 2-3 očka, u stromku odstraňujte.
Odrůdy: Volte ty, které jsou pokud možno rezistentní vůči americkému padlí. Nejspolehlivější je Rolanda, dále Remarka, Nesluchowski, Pax (červené), Zlatý fík, Viking, Karát (velké žluté plody), Invicta, Prima, Rokula, Darek (střední žluté plody)
Josta
Kříženec angreštu a černého rybízu je beztrnný, odolný a nenáročný keřík
Půda: Miluje hlubokou humózní půdu s dostatkem živin a vláhy, ale plodit bude i na málo úrodných místech
Stanoviště: Může růst ve stínu, ale na slunci plodí mnohem sladší plody. Spolehlivě roste i vy vyšších polohách, je mrazuvzdorná. Zvolte chráněné místo, aby se nelámala.
Škůdci a ochrana: Žádnými chorobami ani škůdci netrpí, takže si získává stále větší oblibu. Výjimkou jsou mšice, na ně použijte chemické nebo biologické postřiky.
Řez: Obvykle se pěstuje jako keř. Plodné větve můžete nechat netknuté až 7 let. Keř se jen prosvětluje a převislé větve zkracují.
Odrůdy: Jostu obecně nebývá snadné koupit. Známá je Jolanda a Jogranda.
- Spolehlivá předpověď počasí - 2,5 milionů lidí v ČR důvěřuje předpovědi počasí Slunečno.cz
Rybíz je opravdu nezmar. Nechala jsem volně růst keřík a mám z toho celé pole:-) Zase na druhou stranu marmeláda z něj je vynikající.