S příchodem zimy se nevzdávejte síly a chutě bylinek. Mnoho z nich si můžete vypěstovat za oknem i v zimě. Přeci se v chladných dnech nespokojíte s mraženými potravinami. Čerstvými bylinkami se nadopujete a dodáte tělu potřebné vitamíny. Jistě už nepočítejte s kořeninovým zdrojem, ale natě si hladce za oknem vypěstujete.
Zimní bylinková zahrádka potěší
Pěstování bylinek za zimním oknem není problém. Stačí si jen vybrat takové druhy bylinek, které nemají pro růst speciální požadavky. S pěstováním si poradí i nezkušený začátečník. Bylinky se spokojí s dostatečným přísunem světla, vhodným truhlíkem a zahradní zeminou. Teploty v místnosti by neměly klesnout pod 10 stupňů Celsia. Myslete na vlažnou zálivku a nenechávejte je v prachu. Bylinky nepotřebují přihnojovat.
Pažitka se hodí na pomazánku
Ozvláštněte si pomazánky a polévky pažitkou. Ze zahrady vyryjte trs pažitky s dvaceti cibulkami a do truhlíku vložte písek či štěrk. Pažitku zalijte a umístěte na slunečné stanoviště. Své tělo v zimě obohatíte vitamíny C, A, železem, draslíkem a vápníkem. Používejte ji vždy syrovou, pak ztrácí cenné vitamíny. Petrželka vydrží na zahradě celou zimu, není třeba ji přesazovat. Natě otrhávejte dle potřeby, tělu dodáte vitamín A, B a C.
Řeřicha – princezna zimních bylinek
Zakoupená semínka zasaďte do vaty a pečlivě zalévejte. Dejte pozor, ať vám semínka nezaschnou. Rostlinka roste velmi rychle. Již za 5 dní se těšte na chutnou bylinku. Řeřicha se pyšní vitamínem C a B. Osloví vysokým zdrojem železa, vápníku a hořčíku. Meduňka chutná po citrónu. Potřebuje před mrazem chránit. Přemístěte ji do teplé místnosti s přílivem světla. Meduňka zpestří chuť kuřete, vepřového masa, omáčky a majonézy. Připravíte si z ní skvělý čaj dokonalý v období chřipek. Zasaďte rozmarýn, kebrlík i tymián, okouzlí vás svou chutí a vůní. Držte se babských rad.
[hana-code-insert name=’seznam‘ /]