Připravte se na příchod zimy stylově. Zocelte své tělo vitamíny z bylinek. V přírodě najdete vždy pomoc. Sbírejte bylinky po celý rok a vybavte svůj organismus přírodními kvalitami. Dejte se cestou našich babiček a prababiček. S nasbíraných rostlinek si připravte koupel, nasušte lístky na čaj, připravte zábal anebo mast.
Kopřiva dvoudomá není jen plevel
Šílíte, když se vám na zahrádce objeví kopřiva? Pro někoho plevel, pro druhého lék. Její nadměrně silné účinky dokážou ulevit mnoha nemocem. Její využití je všestranné. Kopřiva je známá svým žahnutím. Bolestivého pošimrání se zbavíte potřením rány šalvějem, šťovíkem, mátou anebo rozmarýnem. Na jarní očistu jsou ideální mladé listy kopřivy. Září je ideálním měsícem pro sběr mladých výhonů i kořene. Vše se sluší na slunci. Kopřiva obsahuje kyselinu močovou, je vhodná proti dně, revmatismu i artritidě. Část nad zemí obsahuje, cenný vitamín C. Výluhy z kopřivy posilují vlasy a brání vzniku lupů.
Jitrocel kopinatý slaví úspěchy
Lví síla jitrocele kopinatého lze ihned poznat při hojení ran. Svět zná několik druhů této bylinky. Semínka jitrocele jsou plná vlákniny, užívají se jako projímadlo a snižují cholesterol. Natrhejte si lístky jitrocele a prospějete svým dýchacím cestám, uvolníte hlen a zbavíte se kašle. Má protizánětlivé účinky. Ideální je na akné a pro mastnou pleť. Rozhmožděné listy s vodou se užívají jako kloktadlo proti vředům i hnisavým zánětům. Vyjděte na zářijovou louku a nasbírejte si tento přírodní lék.
Kostival lékařský se sbírá v říjnu
Říjnové dny jsou ideální pro sběr kostivalu lékařského. Již odedávna se s ním léčily zlomeniny, odřená kůže. Nejvíce alantoinu, látky podporující růst chrupavek, najdete v kořenu. Nasbíraný kořen se pečlivě umyje a naseká na malé kousky. Nato se suší v troubě 2 – 3 hodiny a potom dosuší v teplém pokoji. Pomocí obkladu s kapkou sádla pomáhá kloubům, kostem a svalům. Kloktáním se zbavíte paradentózy a bolesti zubů. Lázně vám uleví od křečových žil.
[hana-code-insert name=’seznam‘ /]