Cibule je běžnou součástí našeho jídelníčku a nechybí ani jako pěstovaná zelenina na českých zahrádkách. Pěstování cibule je jednoduché a zdraví prospěšné. Cibule má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Snižuje riziko mrtvice a má příznivý vliv na trávení, současně ničí některé střevní parazity. Její antibiotické účinky se hojně využívají při léčbě nachlazení nebo angíny. Cibulová šťáva pomáhá při vykašlávání.
Cibuli můžeme sadit hned třemi způsoby:
- z přímého výsevu na jaře
- z přímého výsevu na podzim
- ze sazečky
Vždy však musíme dbát na to, abychom pro cibuli našli vhodné stanoviště. Má ráda slunná místa s přímým sluncem a nesnáší zastínění. Rozhodně nejsou pro pěstování cibule vhodné zahrádky se vzrostlými stromy. Cibuli je třeba pravidelně zalévat, má poměrně mělký kořenový systém.
Jarní výsev
Cibuli na jaře vyséváme v teplejších oblastech už v první polovině března přímo do záhonku, a to poměrně nahusto. Jakmile rostliny vzejdou a zesílí, vyjednotíme je na vzdálenost 8 až 10 cm. Jarní výsev přitom využívá zachycení jarní vláhy.
Podzimní výsev
I na podzim je možné cibuli vysévat do záhonků. Nejvhodnější dobou je srpen, přičemž ji jednotíme až na jaře. Pokud chceme sklízet cibuli jako zelenačku na nať, pak nejvhodnějším obdobím je květen. Konzumní zralosti na podzim vysévaná cibule dosahuje v červenci.
Sadba ze sazečky
Nejběžnějším způsobem sázení cibule je pravděpodobně ze sazečky. Nejvhodnější na sadbu jsou malé cibulky o průměru asi 5 až 10 mm, které sázíme koncem března a v průběhu dubna do teplejší půdy do sponu 10 × 25 cm. Špička cibulky by přitom měla vyčnívat nad půdu.
Jak poznáme zralost cibule
Abychom sklidili cibuli v té správné zralosti, je třeba si pohlídat měknutí krčku a následné poléhání nati. Jakmile toto nastane, je nejvhodnější čas ji sklidit. Cibuli vytrháme a na záhonku ještě necháme důkladně proschnout. Dosoušíme ji v místě, kde je dostatečné proudění vzduchu.