Pořídili jste si nový zahradní nábytek, pergolu či plot nebo potřebujete obnovit již nějaký starší dřevěný kousek nábytku? Pokud netoužíte po přirozeném šedivém odstínu dřeva a chcete zachovat nebo vylepšit jeho stávající barvu, bez ochranného nátěru se neobejdete.
Dřevo je přírodní materiál, je náchylné na spoustu vnějších vlivů, které jeho vlastnosti zhoršují nebo dokonce zničí. Vlhkost, sluneční záření, hmyz a houby představují největší riziko. Proto používáme ochranné lazury na dřevo, které nejen zvýrazní kresbu dřeva, ale především jej chrání před škůdci, kteří mohou dřevo zcela znehodnotit.
Jak vybrat lazuru na dřevo?
Na trhu je celá řada lazur. Vybírat můžete podle výrobce, dekoru, vlastností nebo typu dřeva. Vyrábí se například lazury určené pro venkovní použití nebo naopak do interiéru. Podobně jako u jiných výrobků se od sebe liší svojí kvalitou. Rozhodující je, kolik účinných látek bude lazurovací nátěr obsahovat. Nejdůležitější složkou každé lazury je množství sušiny neboli látky, která dřevu poskytuje ochranu. Platí pravidlo, že čím více sušiny bude lazura obsahovat, tím lepší ochranu dřevu poskytne.
Při výběru lazury na dřevo se soustřeďte i na další parametry. Důležité je, jak velkou plochu vybranou lazurou natřete. Je důležité si uvědomit, že v reálu se vše může lišit. Výrobci tento údaj uvádějí na základě optimálních podmínek. Některé dřevo může „víc pít“ než jiné. Svoji roli sehrají i konkrétní povětrnostní podmínky. Počítejte také s tím, že jeden nátěr většinou nestačí a bude nutné aplikovat dva nebo tři nátěry.
Můžete se setkat s olejovou lazurou. Na trhu jsou například jednovrstvé olejové lazury, které mají vysoký obsah sušiny, a proto dřevu poskytují vysokou ochranu. Penetrace dřeva jde v tomto případě do hloubky a navíc mu olejový nátěr propůjčuje přirozený vzhled. Olejová lazura na dřevo tak vlastně šetří čas i peníze, protože postačí právě jen jeden nátěr. Dále nám také trh nabízí lazury se směsí vosků a olejů, které jsou vysoce odolné vůči UV záření a dřevo dobře chrání vůči vodě.
Čemu se vyvarovat při aplikaci lazury
Není-li dřevo dostatečně vyschlé, není vhodné používat silnovrstvou lazuru, může se časem sloupat. V tomhle případě je lepší použít lazuru tenkovrstvou, která se do dřeva vpije a nezanechá na povrchu neprodyšný film.
Pokud ošetřujete dřevo v exteriéru, měla by být lazura k tomu určena a obsahovat UV filtr.
Světlejší odstíny mají nižší obsah pigmentu, který dřevo chrání před nežádoucí změnou barvy, naopak příliš tmavé odstíny lépe kumulují teplo, mění tím pádem svůj objem a mohou popraskat.
Pro aplikaci silnovrstvé lazury je vhodné hlídat i vzdušnou vlhkost. Pokud je lazura nanášena v době, kdy je vysoká vzdušná vlhkost, může se stát, že povrch lazury krátce po aplikací zmatovatí. Proto je vhodné lazuru nanášet zejména v dopoledních hodinách, kdy je vzdušná vlhkost nejnižší.
- Záclony - Široká nabídka záclon a dalšího bytového textilu
- Srovnání hypoték online - Aktuální srovnání hypotečních úvěrů zdarma online
- Nadupadné herní počítače - Specialista na herní počítače od roku 2008