jak pěstovat macešky

Přestože macešky coby ozdobná dvouletka se u nás pěstují již velice dlouho, zájem o tyto okrasné rostliny je stále velký. O tom svědčí i stálý přísun nových odrůd nejrůznějších barev a jejich kombinací. Půvab macešek tkví v pestrých květech, které navíc poměrně dlouho vydrží. Pěstitelské výhody spočívají ve snadném předpěstování a nenáročnosti na vodu a stanovištní podmínky. Macešky jsou rostliny vhodné pro pěstování na záhonech i v zahradnických nádobách.

Původní odrůdy macešek byly vyšlechtěny z planě rostoucí violky v 19. století. Proto také macešky bývají violkami často nazývány. Přestože ani v praxi není rozdíl mezi maceškami a violkami přesně definován, lze violky oproti maceškám charakterizovat jako nižší a kompaktnější a s drobnějšími květy. V sortimentu dnešních odrůd jsou macešky jednobarevné i vícebarevné a tzv. s „okem“ i bez. Odrůdy s okem mají květy s charakteristickou středovou kresbou. Na základě velikosti květů se dělí do několika skupin. Střední velikost květu je mezi 4 až 5 cm, zatímco macešky velkokvěté mají květy s průměrem až 8 cm. Často pěstované jsou macešky ze skupiny Hiemalis. Macešky Hiemalis vyséváme v červnu a už v září se dočkáme krásných kvítků. Výhoda tohoto druhu macešek spočívá zejména v tom, že stejné rostliny vykvetou ještě jednou na jaře. K oblíbeným jednobarevným odrůdám patří oranžová Schweiter Riesen ze Švýcarska, k žádaným odrůdám s okem patří také švýcarská odrůda Modré oko nebo Viola wittrockiana Bílé oko. Nabídku dalších odrůd si můžete prohlédnout na stránkách www.osiva-semena.cz.

Semena macešek vyséváme v závislosti na tom, zda chceme, aby nám rostliny kvetly na jaře nebo na podzim. Pro podzimní kvetení vyséváme semena brzy na jaře, zatímco macešky, které mají kvést na jaře vyséváme v červnu a červenci. Semena vyséváme do běžného výsevního substrátu, po výsevu zasypeme a přitlačíme.Výsev je potřeba udržovat stále vlhký. Klíčení za ideálních podmínek (vlhko a teplota okolo 15 °C) obvykle trvá 10 dní. Vypěstované sazenice můžeme i na podzim sázet v teplých oblastech rovnou na záhon. V oblastech, kde jsou podmínky pro pěstování méně příznivé je lépe rostliny přesadit do truhlíku a ty pak umístit na chladné, zároveň však světlé stanoviště a s výsadbou na záhon počkat až na jaro. Rostliny přezimující na záhonech je na podzim vhodné lehce zakrýt přikrývkou z chvojí. Na jaře macešky přihnojujeme univerzálním hnojivem se sníženým obsahem dusíku.

Macešky pěstujeme nejlépe v humózních půdách s dostatečnou zásobou půdních živin (ty však můžeme doplnit hnojivem – viz výše). Lze je pěstovat jak na slunečných polohách, tak i v polostínu. Na konečné stanoviště vysazujeme sazenice macešek na vzdálenost 15 až 20 cm.

Maceška je jednou z nejznámějších květin pěstovaných u nás. K jejímu názvu se vztahuje pověst, podle níž se ve spodní a největší okvětní lístek proměnila macecha, ve dva menší boční plátky její vlastní dcery a v horní plátek dcery nevlastní. Macecha se pozdě v noci se svými dvěma vlastními dcerami vracela ze zábavy a dvěma nevlastním dcerám, které byly doma a doté doby předly, poručila uvolnit místa na stoličkách, aby si unavené tancem mohly odpočinout. Proto největší okvětní plátek představující macechu je usazen na dvou kališních lístcích, plátky představující vlastní dcery sedí každý na jednom z kališních lístků a na posledním kališním lístku sedí obě nevlastní dcery, které se proměnily v horní okvětní plátek.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno