Po těžké práci přijdete domů, uvaříte si kávu a sednete na verandu. Sledujete svoji zahradu s věčně neupraveným živým plotem a podivně se zužující cestičkou. Pohled do zeleně by vás ale měl spíš uklidňovat a dodat vám rovnováhu. Je načase změnit zahradu podle učení japonských mistrů.
Poptávka po harmonických zahradách v japonském stylu se zvyšuje. Lidé pochopili, že vnitřní klid a vyrovnanost mají něco do sebe. Správně vytvořená zahrada podle učení Feng Shui vyzařuje radost a klid, což v dnešní hektické době uvítá snad úplně každý. Jaké jsou základní pravidla pro její založení?
Začít musíte přestavbou myšlení
Pokud máte v plánu zrekonstruovat zahradu ve stylu Feng Shui, nestačí jen překopat pozemek za domem. Začít musíte u sebe a svého stylu myšlení. Nejde totiž jen o zahradu, ale také o váš způsob života. Vlastnit podobnou zahradu a vnášet do ní negativní myšlenky nebo chaos jednoduše postrádá smysl. Nejdůležitější je pochopit, že podle asijské filozofie má každý prvek v zahradě svůj hluboký filozofický smysl. Jednoduše řečeno strom není jen stromem, ale má v zahradě symbolický význam.
I v případě, že jste filozofii Feng Shui nestudovali, setkali jste se s termínem životní energie čchi. Ta se skládá z protikladů, tedy jin a jang. V tomto případě váš dům představuje jin, zahrada by proto měla vyzařovat světlo a energii jako jang.
Nezapomeňte na žádný z pěti elementů
Nejdůležitější je zastoupení pěti základních prvků. Jsou to oheň, kov, voda, dřevo a země. Neznamená to, že vám musí v zahradě neustále hořet oheň a téct voda, ovšem symboliku těchto elementů by měl mít architekt vždy na paměti.
Vodu znázorněte jezírkem, vodopádem, ptačím pítkem nebo i zrcadlem. Záleží jen na vás, jak moc budete chtít rekonstruovat daný prostor. Tekoucí voda ale pomáhá v rovnováze lépe, její zvuk totiž podvědomě uklidňuje. Oheň rozhodně zakládat nemusíte, stačit bude keř s oranžovými květy nebo nějaká červená dřevina. Dejte si ale pozor na množství, aby zahrada nepůsobila příliš agresivně.
Kov není složité do zahrady přidat. Můžou to být sluneční hodiny, kovové sochy nebo nábytek. Ještě snadnější je prvek země, který už v zahradě vlastně je. Stačí jen, když v některé z části zahrady zemi nezakryjete, ale necháte ji dýchat. S posledním elementem dřevem, byste problém mít také neměli. Postačí dřevěný plot nebo altánek.
Pozemek vybírejte s ohledem na zahradu
Pokud své vysněné bydlení plánujete, už při prohlížení developerských projektů se dívejte na možnosti vybudování zahrady. Hotová se vám bude rekonstruovat hůře než nově založená. Pro tvorbu nové zahrady je také ideální příležitost při pořizování novostavby. Vše si jednoduše upravíte podle svého a pak se budete s radostí vracet do své vlastní oázy klidu.