Jaro a léto s sebou přináší překrásné obrazce barev a vůní květin. Zahrada je jeden velký pestrý koberec. Především ženy se těší nepřekonatelnými vůněmi a směsicí barevných odstínů. S příchodem podzimu začne padat listí a zahrádku zahalí jejich žlutá, červená anebo oranžová přikrývka. Zahradnice přemýšlejí, jak si oživit podzimní zahrádku. Existují desítky druhů odolných rostlinek kvetoucích pestrobarevně i na pošmourný podzim. Vytváří okrasu zahrady, potěšení a poslední dobrotu pro čmeláky, včelky i motýly.
Poslední potěšení pro oči
S příchodem babího léta končí vláda letniček a žezla se ujímají trvalky. Počátečním mrazíkům ještě odolají podzimní slunečnice. Oblíbenými květinami pěstující se na podzim jsou astry, jiřiny a chryzantémy. Populárními se stávají i nenáročné okrasné trávy. Mezi největší škůdce podzimních rostlin patří houbové choroby.
Druhy podzimních květin
Hvězdami podzimních záhonů jsou od pradávna jiřiny. Jejich syté barvy se různí, známe na 20 000 odrůd. Hodí se na skalku i záhonek. Nesmíme zapomenout na jejich choulostivost, zimu nejsou schopny přežít, proto je vyrýváme. Jiřiny uchováváme na chladném tmavém místě nejlépe v papírových sáčcích.
Hvězdice neboli astry kvetou nejen na podzim. Astra nízká vyrůstá v září a říjnu fialově, růžově a bíle. Má ráda sluníčko, dělíme ji trsy a musíme chránit před holomrazy.
Dalším králem podzimních zahrad je ocún jesenní, který začíná kvést již na konci léta. Dosahuje výšky 10 – 15 centimetrů. Kvete fialkově a bíle. Miluje slunné místo a hodí se i na skalku.
Mochyně židovská třešeň neboli sytě oranžové lampionky s plodem uvnitř pocházející z jihovýchodní Asie. Je to nenáročná rostlinka, která miluje polostín. Suší se na podzimní a zimní dekorace.
Nevšední květinou dušičkového času je chryzantéma pocházející z Číny a Japonska. Kvete žlutě, bíle, oranžově i fialově. Impozantní květena zdobí nejen záhony, ale hlavně hroby. Pro sadbu zvolte místo na slunci chráněné větrem.
- Geek trička - Vánoční dárky pro Ajťáky a Geeky