Iberka okoličnatá (Iberis umbellata)
Rod Iberis zahrnuje kolem 50 druhů původem ze středomořské oblasti Evropy. V zahradách se občas setkáme s vytrvalou bíle kvetoucí iberkou vždyzelenou (Iberis sempervirens). Na rozdíl od ní je iberka okoličnatá letničkou vyznačující se širokou škálou barev. Rostlina má rozvětvenou plazivou lodyhu a vzpřímené květní stvoly. Listy jsou čárkovité, 1 až 1,5 cm dlouhé. Vrcholové květenství tvoří zploštělý krátký hrozen hustých květů, deštníkovitě rozložený. Od jeho tvaru je odvozeno druhové jméno rostliny „umbellata“. Jednotlivé kvítky mají čtyřlaločnou korunu, svým tvarem odkazující na čeleď Brassicaceae, kam rostlina patří. Okrajové korunní lístky jsou asymetrické a paprskují.
Iberka je letničkou nenáročnou na prostředí i na pěstování. Semena můžete vysít přímo na osluněný záhon do kypré půdy v dubnu nebo květnu. Rostliny kvetou již deset týdnu po výsevu. Na záhoně dochází často k vysemeňování a iberka se objeví na stejném místě i v následujícím roce. Iberka je vhodná do skalek, na okraje záhonů i do nádob na balkony a terasy.
FAIRY MIX je výběrová směs v různých odstínech bílé, růžové a červenofialové barvy. Rostliny jsou rychle rostoucí, dosahují výšky 25 cm.
TIP: Květy můžete řezat do vázy, Pravidelný řez a odstraňování odkvetlých soukvětí prodlužuje dobu kvetení.
Gazánie (Gazania)
Do širokého sortimentu gazánií letos přibyly dvě krásné novinky – čistě oranžová odrůda NEW DAY CLEAR ORANGE F1 a odrůda v růžových a nafialovělých odstínech NEW DAY PINK F1. Obě patří do série NEW DAY vyznačující se velkými květy, kompaktními rostlinami a dlouhým kvetením.
Optimální teplota pro klíčení gazánií je 21-24 stupňů, po přepikýrování snižte teplotu na 18 stupňů ve dne a 12-16 v noci. Rostliny vysazujte ven až po zmrzlých raději až koncem května. Plně osluněná lokalita je pro pěstování podmínkou, doporučujeme lehčí, dobře propustnou půdu. Gazánie mají nižší vzrůst (20-25 cm)), vysaďte je proto na okraj smíšeného záhonu. Ve skupině vyniknou nejlépe.
TIP: Zajímavým jevem u gazánií je hetrofylie (různolistost), listy na jedné rostlině můžou být štíhle a kopinaté, laločnaté ale i hluboce laločnaté. Často jsou na rubu stříbřité a plstnaté, což je obrana rostliny proti přílišnému odpařování vody. Gazánie miluje plné slunce, snese i občasné opomenutí zálivky a mírné proschnutí substrátu. Zalévejte vždy ráno, omezíte tak šíření houbových chorob na listech.
Hvozdík čínský (Dianthus chinensis)
Hvozdník čínský k nám byl dovezen z Číny a Koreje již jako kulturní rostlina. Ve své domovině je vytrvaký, naše zimy ale nepřežije a u nás se pěstuje téměř výhradně jako letnička. Rostlina tvoří nízké, kompaktní a bohatě kvetoucí trsy s čárkovitými listy. Uplatní se v sesazovaných truhlících a mísách na balkonech, můžete je ale vysadit i na okraj záhonu. V sesazovaných nádobách se hvozdíky dobře kombinují s lobelkami, nízkými nestařci, ostruhatkou nebo převislou suterou.
Hvozdík čínský si můžete vypěstovat i sami ze semen. Vysévejte v březnu až dubnu do skleníku nebo za okno. Při pokojové teplotě trvá předpěstování rostlin 6-8 týdnů. Po přepikýrování zajistěte rostlinám teplotu kolem 15 stupňů ve dne a 12 v noci. Rostliny snesou chladnější počasí a můžete je vysadit již v dubnu. Vyberte pro ně polostinné nebo slunečné místo s propustnou výživnou půdou s vyšším obsahem vápníku.
Semena hvozdíku čínského jsou dostupná ve směsi, novinkou letošního roku je odrůda MERRY-GO-ROUND, která tvoří bohatě větvené, kompaktní keříky s květem šarlatové barvy s bílým lemem a dosahuje výšky 20 cm.
TIP: Květy hvozdíku jsou jedlé. Můžete je použít k ozdobená zákusků, zmrzliny nebo do osvěžujících letních chlazených nápojů. Rostlinám prospěje odstraňování odkvetlých květů, ve kterých se tvoří semena, kvetou pak déle. Tvorba semen rostliny vysiluje.
[hana-code-insert name=’seznam‘ /]