durmanovec

Pod označením durmanovec se skrývá keř brugmansie, který v našem prostředí dorůstá výšky okolo dvou metrů. V tropických oblastech Jižní Ameriky, které mu jsou bližší, to může být až 9 metrů. Tato rostlina je blízce příbuzná s durmanem obecným, který bývá pro změnu lidově označován jako panenská okurka.

V létě na zahradu, v zimě do tepla!

Protože nesnáší mráz, je brugmansie u nás pěstována primárně jako přenosná rostlina. Na podzim z ní opadá listí a pak se ji doporučuje uložit do chladné a temné místnosti, kde přečká zimu. Výjimkou není ani situace, kdy začne ještě v pozdním létě kvést a příchod podzimu ji zastihne s poupaty. Potom je vhodné dát ji do světlé místnosti nebo zimní zahrady. V zimě by měla být omezena zálivka a v intervalu leden-březen je vhodné udržovat brugmansii skoro na suchu. Každoročně na jaře se má brugmansie hluboce seříznout. Zaměřit se ale musí jen na jednoleté výhony, když rostlina má problémy obrážet ze staršího dřeva. Letnit se má durmanovec na zahradě na slunném místě, které je co nejvíce chráněno před větry.

S hnojivem se u brugmansie nevyplatí šetřit

Andělské trumpety jsou poměrně náročné na živiny. Měly by být alespoň jednou za dva roky přesazeny. I v roce, kdy se tak neděje, se doporučuje přisypat k nim čerstvý substrát s přidaným granulovaným organickým hnojivem. V okamžiku, kdy se na brugmansii objeví první lístky, je třeba zbystřit a začít ji intenzivně zalévat a přihnojovat. Doporučuje se tekuté hnojivo s guánem. Rostlina je náchylná na mšice, molice a svilušky. Proto by měl být pečlivě sledován její zdravotní stav.

Andělské trumpety jsou jedovaté

Pokud jsou v rodině přítomny malé děti, je třeba pamatovat na to, že durmanovec patří k lilkovitým rostlinám, které se vyznačují svojí jedovatostí. Proto je třeba znemožnit jeho konzumaci, která může ve větší dávce vést až ke smrti.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno