pěstování letniček

Chcete-li každoročně měnit tvář své zahrady, zkoušet nové barvy a seskupení, pak jsou pro vás letničky to pravé. Výběr tvarů, velikostí a barev je ohromný a šlechtitelé přicházejí každý rok s dalšími odrůdami. Co mezi novinkami v pěstování letniček najdeme letos?

Plné slunce milují gazánie (Gazania). Kvetou jasnými barvami celé léto až do prvních mrazů, mají jediný šrám na kráse – zavírají květy za deště a podmračeného počasí. Letos zkuste pěstovat nově nafialovenou New day Pink a oranžovou New day Clear Orange. Můžete je předpěstovat ze semínek, nejlépe při teplotě kolem 22 °C, ven je přesaďte až koncem května. V dospělosti jsou vysoké kolem 20 cm, dejte je proto na okraj záhonu, aby vynikly. Občasné proschnutí snesou, ale místo musí být slunečné.

Dalšími milovnicemi slunce jsou ostálky (Zinnia). Vyžadují navíc sucho a propustnou půdu. Pěstují se jiřinkokvěté, kaktusokvěté, pomponkovité a další snad ve všech barvách. letos k nim přibyla například zlatožlutá odrůda s červeným žíháním Popart Golden and Red. Obvykle se předpěstovávají, ale lze je pěstovat i z přímého výsevu. Vysévejte je počátkem května do řádků nebo hnízd a po vytvoření prvních pravých listů vyjednoťte. Pravidelně odstraňujte uvadlé květy, podpoříte tak bohaté kvetení až do prvních mrazíků.

Nízké keříky tvoří hvozdík čínský (Dianthus chinensis). Můžete ho koupit jako sazenici v zahradnictví, ale také předpěstovat. Vysévejte do skleníku nebo za okno, předpěstování trvá 6-8 týdnů. Venku pro hvozdíky vyberte polostín nebo slunečné místo s propustnou výživnou půdou s vyšším obsahem vápníku. Letos zkuste třeba šarlatovou odrůdu s bílým proužkem Merry-go-round. Květy můžete i jíst.

Gazánie:  (Gazania)

pěstování letničekDo širokého sortimentu gazánií letos přibyly dvě krásné novinky – čistě oranžová odrůda NEW DAY CLEAR ORANGE F1  a odrůda v růžových a nafialovělých odstínech NEW DAY PINK F1. Obě patří do série NEW DAY a vyznačují se velkými květy, kompaktnímí rostlinami s dlouhým kvetením.

Optimální teplota pro klíčení gazánií je 21-24 °C, po přepikýrování snižte teplotu na 18 °C ve dne a 12-16 °C v noci. Rostliny vysazujte ven až po „zmrzlých“ raději až koncem května. Plně osluněná lokalita je pro pěstování podmínkou, doporučujeme lehčí, dobře propustnou půdu. Gazánie mají nižší vzrůst (20-25 cm), vysaďte je proto na okraj smíšeného záhonu. Ve skupině vyniknou nejlépe. Gazánie miluje plné slunce, snese i občasné opomenutí zálivky a mírné proschnutí substrátu. Zalévejte vždy ráno, omezíte tak šíření houbových chorob na listech.

TIP: Zajímavým jevem je u gazánií hytrofylie (různolistost), listy na jedné rostlině můžou být štíhlé a kopinaté, laločnaté ale i hluboce laločnaté. Často jsou na rubu stříbřité a plstnaté, což je obrana rostliny proti přílišnému odpařování vody.

Ostálka jiřinkokvětá: (Zinnia elegans)

ostálka letničkaDlouhé a neúnavné kvetení, spousta barev, široké uplatnění na záhoně, v nádobách i k řezu. Variabilita ostálek je úžasná – jiřinkokvěté, kaktusokvěté, pomponkovité, scabiosokvěté. K tomu ostálka haagenova, úzkolistá a nová ostálka marylandská.

Nová odrůda POPART GOLDEN AND RED má květy zlatožluté s červeným žíháním. Středně vysoké rostliny jsou dostatečně pevné, aby se na záhoně nevylamovaly, jejich výhony jsou ale dost dlouhé, aby se daly řezat do váz.

TIP: Ostálky vyžadují slunce, sucho a dobře propustnou půdu. Vyberte pro ně na zahradě plně osluněné, vzdušné místo. Rostou skoro v každé půdě, vyhněte se ale půdám těžkým, slévavým a přemokřeným. Přímý výsev ostálek sice u nás není obvyklý, přinese ale jistý úspěch. Vysévejte počátkem května do řádků nebo hnízd a po vytvoření pravých listů vyjednoťte.

Ostálka marylandská: (Zinnia marylandica)

ostálky pěstování letničekZinnia marylandica, ostálka marylandská, je nový druh, který byl vyšlechtěn křížením klasické ostálky lepé (Zinnia elegans) a ostálkou úzkolistou (Zinnia angustifolia). Původním cílem šlechtění bylo získat rostliny odolné k listovým skvrnitostem a k padlí. Tento cíl se povedlo splnit. Výsledek měl ale „vedlejší“ efekt.

Povedlo se vytvořit a stabilizovat nový druh, který vyniká kompaktním, keříčkovitým typem růstu a krásnými jednoduchými a poloplnými květy. Hodí se na záhony i do nádob na balkon. Série ZAHARA vyniká květy o 20% většími než všechny doposud pěstované ostálky tohoto druhu. Rostliny mají perfektní zdravotní stav, bujný růst a neúnavné kvetení.

ZAHARA SMĚS F1 má květy bílé, žluté, růžové, červené i růžovobílé. ZAHARA STARLIGHT ROSE F1 je dvoubarevná ostálka s bílým základem a růžovým žíháním na každém korunním plátku (jazykovém květu). Hybrid ZAHARA DOUBLE FIRE F1 posouvá odrůdy ostálky marylandské ještě o kousek dopředu. Až dosud byly jejich květy pouze jednoduché s určitým procentem poloplných. Tato odrůda má květy plné, navíc ve výrazné oranžovočervené barvě. Slovo „fire“ , oheň nemá v názvu náhodou, na záhoně je jejich barva skutečně nepřehlédnutelná.

Hvozdík čínský: (dianthus chinensis)

Hvozdík čínský letničkaHvozdík čínský (dianthus chinensis) k nám byl dovezen z Číny a Koreje již jako kulturní rostlina. Ve své domovině je vytrvalý, naše zimy ale nepřežije a u nás se pěstuje výhradně jako letnička. Rostlina tvoří nízké, kompaktní a bohaté kvetoucí trsy s čárkovitými listy. Uplatní se v sesazovaných truhlících a mísach na balkonech, můžete je ale vysadit i na okraj záhonu. V sesazovaných nádobách se hvozdíky dobře kombinují s lobelkami, nízkými nestařci, ostruhatkou, nebo převislou suterou.

Hvozdík čínský si můžete vypěstovat i sami ze semen. Vysévejte v březnu až dubnu do skleníku nebo za okno. Při pokojové teplotě trvá předpěstování rostlin 6-8 týdnů. Po přepikýrování zajistěte rostlinám teplotu kolem 15 °C ve dne a v noci 12 °C. Rostliny snesou chladnější počasí a můžete je vysadit již v dubnu. Vyberte pro ně polostinné nebo slunečné místo s propustnou výživnou půdou s vyšším obsahem vápníku.

Semena hvozdíku čínského jsou dostupná ve směsi, novinkou letošního roku je odrůda MERRY-GO-ROUND, která tvoří bohatě větvené, kompaktní keříky s květem šarlátové barvy s bílým lemem a dosahuje výšky 20cm.

TIP: Květy hvozdíku jsou jedlé. Můžete je použít k ozdobení zákusků, zmrzliny nebo do osvěžujících letních chlazených nápojů. Rostlinám prospěje odstraňování odkvetlých květů, ve kterých se tvoří semena, kvetou pak déle. Tvorba semen rostliny vysiluje.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno