výsev paprik
Zdroj: istock

Každá zkušená zahradnice či zahradník ví, že dříve než začne jaro tak se musí zasít semínka abychom si vypěstovali pevné a silné sazenice. Které pak přesazujeme buď do truhlíků na balkon nebo do záhonu na zahrádku a nebo do skleníku. Zkušení pěstitelé určitě ví jak na výsev paprik.
Pro méně zběhlé nebo začátečníky si povíme co je nutné pro úspěšné vypěstování chutných a zdraví prospěšných paprik.

Druhy paprik

Existuje velmi mnoho druhů a různých barev paprik od sladkých až po nejpálivější chilli papričky. I velikosti jsou rozmanité. Jen pro příklad uvádím pár tipů semínek s kterými jsem začínala já a které se mě osvědčily. Velice dobrá je paprika Banánek – raná paprika výborné chuti, svým tvarem a barvou se podobá banánům proto je velmi oblíbená u děti.
Další velmi známou paprikou je odrůda – Amy tahle kráska je první česká odrůda maďarského typu, šťavnatá paprika je světle žlutá a později když ji utrhnete a necháte úplně dozrát je krásně červená. Z obřích paprik se mě nejvíce osvědčila odrůda – Corno Rosso je dlouhá kolem 30 cm i více, záleží podle velikosti nádoby v které ji pěstujete.
Ingrid – je zvláštní svou barvou, která přechází ze zelené do hnědé barvy a je vhodná pro pěstování ve skleníku a také na balkoně ve větším truhlíku. Do truhlíku se podle velikosti tři až šest sazeniček paprik.

Nákup semínek

Semínka je nejlepší nakupovat tak koncem ledna. Vysévat je budete v polovině února nebo
začátkem března. Nezapomeňte u vámi vybraných druhů paprik se podívat na datum spotřeby. Pokud koupíte prošlá semínka nemusí vám vyklíčit.

Potřeby pro pěstování

Můžete si koupit malé plastové sadbovače, rašelinové květníky a nebo malé mini pařeniště.
Prodávají se v různých velikostech. Já jsem použila kelímky od jogurtů, hořčice nebo misky třeba od masa. Dále budete potřebovat dobrou zeminu nebo-li zahradnický substrát pro výsev nebo substrát pro zeleninu. Ještě je dobré mít nějaké tácky nebo misky pod kelímky aby měla kam odtékat přebytečné voda ze zálivky. Musíte také vědět kam kelímky umístíte. Nejlépe poblíž okna u radiátoru v teplé místnosti ne na parapetu, protože aby semínka paprik vyklíčila potřebují denní světlo, vyšší teploty a vlhko. Neměli byste také zapomenout na malý rozprašovač na vodu, protože budete častěji semenáčky rosit. Substrát se semínky nesmí vyschnout.

Tak a jdeme na to – výsev paprik

Do kelímků nasypete zeminu skoro až po okraj a zvlhčíte vodou. Uděláte prstem mělkou jamku a semínka dávejte tak po dvou kusech do jedné jamky. Zlehka zasypete zeminou a opět postříkáte vodou. Ne moc aby se vám semínka nevyplavila na povrch, pokud se tak stane tak je zatlačte zpět do substrátu. Kelímky je dobré přikrýt igelitem a vytvořit takový parník. Umístěte semenáčky do  nejteplejšího místa v bytě. Semínka vzejdou tak do 14 dnů, někdy dříve, hodně záleží na teplotě. Teplota by měla být tak kolem 27 stupňů. Rosit byste měli každý den. Po vyklíčení dvou děložních lístků již nemusíte semenáčky zakrývat igelitem. Jen je potřeba udržovat spodní zálivku a podle potřeby občas orosit. Tímto je výsev paprik ukončen, o přesazování paprik zase někdy příště.

Malý tip
Semena paprik před výsevem můžete namočit do vody na pár hodin nebo přes noc. Papriky tak rychleji vyklíčí.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno