venkovní sauna

Když projíždíte Finskem, určitě si všimnete, že sauna tam stojí téměř u každého domu. Venkovní sauny jsou v zemi, kde se saunování zrodilo, nesmírně oblíbené. Finové totiž věří, že saunování venku má dvojnásobné zdravotní účinky. A jakmile to jednou zkusíte i vy, dáte jim jistě za pravdu.

Výhody venkovní sauny

Sauna v bytě nebo domě je skvělá. Ale teprve když ji dáte na vhodné místo vaší zahrady, poznáte další rozměr saunování, o který byste jinak byli ochuzeni.

Jen si zkuste představit: venku je už chladno, den se chýlí ke konci a vy pomalu otevřete dveře do příjemně vytopené sauny.

Zevnitř se na vás vyvalí teplo a pára, posadíte se do příjemné dřevěné lavice ze dřeva africké vrby abachi a skrz prosklenou čelní stěnu sledujete, jak na obzoru zapadá slunce. Slyšíte jemný vítr, jak si pohrává s větvemi a listím stromů. Cítíte, jak vaše únava, trápení a bolest svalů mizí v nenávratnu.

Čerstvý vzduch, nebe nad hlavou a příroda okolo vás zkrátka umí divy. Ať tomu věříte nebo ne.

Při plánování velikosti nebo technického řešení venkovní sauny nejste limitováni prostorem. V interiéru vždy musíte myslet na to, aby se vnitřní sauna na dané místo vešla. Ale co se zahrady nebo terasy bytu týče, limity prakticky neexistují – venkovní sauna se tam vejde, ať je téměř jakkoli velká. Stačí vybrat kout zahrady, kde jí to bude slušet nejvíce.

Cedr, osika, skandinávský smrk, sklo i kámen…

Abyste si mohli relaxaci užít i očima, zvolte si design své sauny na míru tak, aby vám vyhovoval ve všech ohledech.

Stěny sauny by měly být z většiny plochy tvořeny dřevem – to kvůli vhodnému klima v kabině. Moderní sauny však využívají i sklo nebo kámen, profesionálové vám s návrhem sauny rádi pomohou.

Hitem poslední doby jsou stěny z cihliček himálajské soli, které jsou zezadu podsvícené. Mikrokrystalky soli teplem prosytí vzduch a mají pozitivní vliv na dýchací systém i pokožku.

Na co při plánování nezapomenout?

Nejčastěji se zapomíná na prostor pro odpočinek. Pokud je venku hezké počasí, lze si po saunování odpočinout a vstřebat účinky finské sauny někde na lehátku u bazénu. Ale co v zimě nebo na podzim, kdy se venku žení čerti?

Nezapomeňte proto, že odpočívárna nesmí chybět u žádné venkovní sauny. Vhodné místo je někde poblíž, protože ji může vytápět zbytkové teplo ze sauny.

Myslet byste měli i na ochlazování. Studenou vodou totiž končí každý saunovací cyklus. Ochlazení lze na zahradě řešit například sprchou nebo polévacím vědrem s automatickým dopouštěním vody. Pro opravdové znalce je pak skvělou volbou ochlazovací bazének.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno