Echinochloa crus-galli

Od té doby, co člověk začal pěstovat kulturní rostliny, působí mu plevele potíže. Ohrožovaly rostliny a tím zmenšovaly úrodu. Škodí na polích i v okrasných a zeleninových zahradách. Seznamte se s těmi nejběžnějšími a se způsoby boje.

V Česku je jako plevelná rostlina vedeno necelých dvě stě rostlin. Jako plevel jsou označovány všechny rostliny, které rostou v porostu proti vůli majitele (pěstitele). plevele ochuzují totiž cíleně pěstovanou rostlinu o vodu, půdu, vzduch, světlo i živiny, často nad pěstovanou rostlinou zcela dominují. Štvou zemědělce i majitele zahrad, kteří s nimi od nepaměti vedou (nekončící) boj.

Na plevel funguje pouze důslednost

Boj s pleveli v zahradě je náročný a nikdy úplně neskončí. Ačkoli důsledností můžeme jejich výskyt silně omezit. Klasickým byť pracným způsobem je zbavit se plevele mechanicky. V zeleninové i okrasné zahradě je to také způsob nejlepší, protože nezamoříme půdu chemií. Do této kategorie spadá nejen pletí, ale také sekání, vypalování, vykopávání celých rostlin i jejich oddenků, vypichování. Důležité je i okopávání kultury a následné mulčování (vrstva trávy, kůry, štěpky a pod. účinně zabraňuje prorůstání plevelů). Používá se i zakrytí černou netkanou textilií, to ale ne vždy působí dobře esteticky.

Chemická obrana proti plevelům

Druhou možností je sáhnout po chemii. Tento způsob je plně využíván zemědělci, kde je u některých plodin nenahraditelný, ovšem v zahradě bychom s ním měli šetřit. Hubiče plevelů, tzv.herbicidy, můžeme rozdělit na selektivní a totální.

selektivní – výběrové – působí pouze na určité plevele (např. na dvouděložné nebo naopak na jednoděložné). Takže se s úspěchem používají např. na hubení plevelů v trávnicích.

totální herbicidy zničí veškerou vegetaci. Pronikají až ke kořenům a rostlinu doslova spálí. Hodí se ke komplexnímu odplevelení pozemku, lze je ale také s úspěchem použít třeba na odplevelení dlažby a jejich spár. herbicidy nanášíme za slunečného počasí, vždy podle návodu.

Plevele jsou rozděleny na dvě základní sekce – jednoleté a vytrvalé. přičemž ty jednoleté ještě na dvě podsekce – jarní a ozimé.

Plevele jednoleté jarní:

Echinochloa crus-galliJežatka kuří noha (Echinochloa crus-galli)

Velmi nebezpečná trsnatá tráva. Je vysoká 20 – 100 cm.

Roste v nížinách i horských oblastech po celém světě, obvykle dělá neplechu v zeleninových záhoncích. Kvete od června do podzimu, množí se pouze semeny.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno