Lahodné jahody jsou bez pochyby nejpopulárnějším ovocem zahrady. Potěší jejich lahodná chuť, obsah vitamínu C, vlákniny, bílkovin a minerálních látek. Jahodník potřebuje pro růst humózní, hlinito-písčitou půdu, dostatek světla a vláhy.
Záhonky pro radost
Jahodník se nespokojí s těžkou a nepropracovanou půdou, proto je dobré připravit si záhonek rok dopředu. Skvělými předplodinami jsou brambory, okurky anebo rajčata, protože potřebují dostatečné množství organického hnojiva anebo dobře uleželý kompost. Jahodník neodolá ani tradičním strojeným hnojivům. Na podzim záhon zryjeme a na jaře pouze urovnáme kompost hráběmi a už nekopeme!
Sadíme dle libosti
Urostlé sazenice lze sázet od poloviny dubna až do října. Jahodník sázíme do různých obrazců, řádků, pyramid. Ideální vzdálenost řádku je 50 – 70 centimetrů. Při sázení se osvědčilo použití černé netkané textilie, která k sobě přitahuje sluneční svit, jahody rychleji zrají a zároveň jsou chráněny před škůdci i plevelem. Jahůdky se lépe ošetřují a nejsou špinavé od hlíny.
Sazenice z obchodu
Nezkušení zahradníci si musí pořídit sazenice jahodníku v zahradnických obchodech či u velkopěstitele. Pro jarní výsadbu lze využít sazenice odebrané od rostliny na konci léta, které se uchovávají v chladírenských boxech a jsou určeny pro časné použití. Sazenice se dají rozmnožit vlastními silami, pomocí plazivých šlahounů. Jakmile sazenice zakoření, oddělíme je od hlavní rostliny.
Jak sázet jahodník?
Do jamky hluboké a široké 10 centimetrů nalijeme alespoň půl litru vody, dáme kompost a navrch sazenici. Zasypeme hlínou a přitlačíme. Nakonec opět zalijeme. Jahody sklízíme dle odrůdy. Zralé plody opatrně otrháváme, abychom neponičili rostlinu. Po sklizni záhon nakypříme a pohnojíme. Po pár týdnech odejmeme šlahouny a odstraníme listy napadené houbovými chorobami. Na zimu přihrneme k rostlinám kompostní zeminu a zakryjeme chvojím.